Οζέρ Αλιασίμ - Ρούμπλεφ 1-2: Επική ανατροπή και τίτλος για τον Ρώσο

rublev_madrid24
Ο Αντρέι Ρούμπλεφ πραγματοποιώντας μία μεγάλη ανατροπή στον τελικό του τουρνουά της Μαδρίτης πήρε τη νίκη απέναντι στον Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ με 4-6, 7-5, 7-5 και κατέκτησε τον τίτλο.

Τον δεύτερο τίτλο Masters της καριέρας του κατέκτησε ο Αντρέι Ρούμπλεφ, ο οποίος σε έναν επικό τελικό πήρε τη νίκη με ανατροπή κόντρα στον Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ (4-6, 7-5, 7-5), φτάνοντας τους 17 τίτλους στο tour.

Παράλληλα ο Ρώσος, μετά το άκρως επιτυχημένο τουρνουά, την Δευτέρα (6/5), θ' ανέβει δύο θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και πλέον θα είναι το Νο.6 στον κόσμο.

Ο τελικός ξεκίνησε ιδανικά για τον Οζέρ Αλιασίμ, ο οποίος πολύ γρήγορα βρέθηκε με τρία games διαφορά (4-1). Ο Ρώσος μειώσει στο σκορ του σετ (4-2), όμως ο Καναδός ήταν άρτιος πίσω από το σερβίς του και με 6-4 πήρε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες ήταν ιδανικοί πίσω από το σερβίς τους. Κανείς από τους δύο δεν έδωσε στον αντίπαλο τη δυνατότητα για ένα break με το σκορ να φτάσει στο 5-5. Στο 11ο game ο Ρούμπλεφ έκανε με love game το 6-5 και στο αμέσως επόμενο κατάφερε να... σπάσει το σερβίς του Καναδού για να κάνει το 7-5 και να στείλει τον τελικό σε τρίτο σετ.

Στο decider το σκορ είχε ίδια έκαβαση με το δεύτερο σετ. Ρούμπλεφ και Αλιασίμ ήταν πολύ σταθεροί στα service games τους και πήγαιναν game-game. Ο Ρούμπλεφ προσπάθησε να κάνει break, ωστόσο ο 23χρονος πάντα έβρισκε τον τρόπο να κρατάει τα σερβίς του. Με το σκορ στο 5-5, ο Ρώσος έκανε ξανά 2-0 σερί και κατάφερε με ένα break να κάνει το 7-5 και να ολοκληρώσει μία τεράστια ανατροπή, κατακτώντας τον τίτλο στην Μαδρίτη.

@Photo credits: Getty Images/Ideal Image