Γυμναστική: Καλή παρουσία με τρεις τελικούς στο ευρωπαϊκό κύπελλο η Λύτρα

lytra panagiota

bet365

Παρούσα σε τρεις τελικούς στο ευρωπαϊκό κύπελλο ρυθμικής, στο Μπακού, ήταν η Παναγιώτα Λύτρα.

Ακόμη μία εξαιρετική εμφάνιση έκανε η πρωταθλήτρια της ρυθμικής γυμναστικής, Παναγιώτα Λύτρα που αγωνίζεται στο πρώτο ευρωπαϊκό κύπελλο ρυθμικής γυμναστικής στο Μπακού και κατάφερε να βρεθεί στις θέσεις 5, 6 και 7 στα αντίστοιχα όργανα.

Η 17χρονη πρωταθλήτρια κατέκτησε την 5η θέση στον τελικό του στεφανιού με 32.250 βαθμούς την θέση στις κορύνες με 30.900 β. και την 7η θέση στην μπάλα με 32.650 β., παρουσιάζοντας σταθερή βελτίωση, ενώ επίσης στο ξεκίνημα των αγώνων κατετάγη 11η στο σύνθετο ατομικό με 125.200 βαθμούς ως άθροισμα (στεφάνι: 32.150, μπάλα: 32.200, κορύνες: 31.250, κορδέλα: 29.600).

Επιπλέον, η Λύτρα έλαβε μέρος στο “cross battles”, ένα πρωτότυπο αγώνισμα με νοκ άουτ διασταυρώσεις των κορυφαίων αθλητριών σε ζευγάρια. Στη φάση των «16» κλήθηκε να διαγωνιστεί στην μπάλα, όπου συγκέντρωσε 31.500 β. με αντίπαλο την Σλοβένα Εκατερίνα Βεντενέεβα, που επικράτησε με 32.550 β..

Το ευρωπαϊκό κύπελλο ήταν το τελευταίο τεστ για τις πρωταθλήτριες της ρυθμικής που διεκδικούν το τελευταίο Ολυμπιακό εισιτήριο από το ερχόμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (22-26/5), το οποίο θα διεξαχθεί στη Βουδαπέστη. Η Λύτρα θα είναι παρούσα στη διοργάνωση έχοντας στόχο να γίνει μέλος της ελληνικής αποστολής για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Παρίσι 2024.