Τορίνο - Μίλαν 3-1: Στραπάτσο με τριάρα για τους Ροσονέρι

Νίκος Κικίδης
Τορίνο - Μίλαν

bet365

Η Μίλαν... έμεινε στο ματς με την Κάλιαρι, παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο στο Τορίνο και μοιραία γνώρισε την ήττα από την ομώνυμη ομάδα με 3-1.

Σκωτσέζικο ντους για τη Μίλαν! Από την εντυπωσιακή πεντάρα επί της Κάλιαρι που χάρισε χαμόγελα στο «Σαν Σίρο», οι Ροσονέρι πέρασαν σε μια άκρως απογοητευτική βραδιά στο Τορίνο, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 από την ομώνυμη ομάδα. Με το βαθμολογικό ενδιαφέρον βέβαια ανύπαρκτο μιας και έχουν κλειδώσει και μαθηματικά τη δεύτερη θέση, το σύνολο του Πιόλι παρουσίασε μια αναιμική εικόνα που πλήρωσε στο 90λεπτο.

Αφού ο Οκάφορ δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ με άστοχη προσπάθεια στο 25΄, ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έγραψαν το 1-0 με κεφαλιά του Ζαπάτα. Το γκολ αποσυντόνισε ακόμα περισσότερο τη Μίλαν, η οποία δέχθηκε και δεύτερο πριν από το ημίχρονο. Στο 40΄ συγκεκριμένα ο Ίλιτς κινήθηκε ανενόχλητος στην πλάτη της άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Σπορτιέλο για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι όφειλαν να επιστρέψουν δυναμικά μετά την ανάπαυλα αν ήθελαν να ανατρέψουν το σκορ, αλλά η Τορίνο τους έκοψε από νωρίς τα φτερά. Μόλις στο 46΄ άλλωστε ένας... πρώην, ο Ρικάρντο Ροντρίγκες, βρήκε δίχτυα με μακρινό σουτ για να χαρίσει διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του.

Στο 55΄ο Πούλισικ κέρδισε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μπενασέρ για να μειώσει σε 3-1, όμως σε καμία περίπτωση δεν αποτέλεσε σημάδι... αντεπίθεσης. Η επόμενη καλή στιγμή μάλιστα της Μίλαν ήρθε στο... 87΄μετά από ατομική ενέργεια του Λεάο και πλασέ που εξουδετέρωσε ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς, ο οποίος είχε την απάντηση και στην προσπάθεια του Ρέιντερς στις καθυστερήσεις.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Σπορτιέλο, Καλουλού, Τιό, Τομόρι, Τερατσιάνο (65΄Φλορέντσι), Μπενασέρ (78΄Πομπέγκα), Μούσα (77΄Ζιρού), Ρέιντερς, Πούλισικ, Οκάφορ (65΄Λεάο), Γιόβιτς

@Photo credits: Getty Images/Ideal Image