Premier League: Έπεσε και με τη... βούλα η Μπέρνλι, σώθηκε η Φόρεστ πριν καν παίξει!

burnley_loss_1

bet365

Τότεναμ και Γουέστ Χαμ έκαναν το... χατίρι στη Νότιγχαμ Φόρεστ, επικράτησαν των Μπέρνλι - Λούτον αντίστοιχα και πρακτικά κράτησαν τη Νότιγχαμ Φόρεστ στην Premier League! Στην Championship και τυπικά η Μπέρνλι.

Η Μπέρνλι και τυπικά στην Championship! Η ομάδα του Βίνσεντ Κομπανί γνώρισε την ήττα στο Λονδίνο με ανατροπή 2-1 από την Τότεναμ και ακολούθησε τα χνάρια της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στην δεύτερη κατηγορία. Αν και οι Clarets προηγήθηκαν στο 25΄με τον Λάρσεν, οι Λονδρέζοι ισοφάρισαν με τρομερό σουτ του Πόρο επτά λεπτά αργότερα. Η ισοπαλία δεν αρκούσε στη Μπέρνλι αλλά τουλάχιστον τους κρατούσε έστω και τυπικά ζωντανούς, όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει έστω τον βαθμό. Στο 82΄ο Φαν Ντε Φεν με όμορφη ντρίμπλα και ιδανικό πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή και έστειλε τη Μπέρνλι στη δεύτερη κατηγορία, προς μεγάλη ικανοποίηση της Νότιγχαμ Φόρεστ που πλέον πρακτικά έχει κλειδώσει την παραμονή της στην Premier League.

Η Γουέστ Χαμ «τελείωσε» τα όνειρα της Λούτον

Στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου τελείωσαν οι ελπίδα της Λούτον για παραμονή στην Premier League. Οι Hatters ηττήθηκαν με 3-1 από τη Γουέστ Χαμ και επί της ουσίας υποβιβάστηκαν στην Championship, καθώς ακόμα και αν χάσει και τα δυο ματς η Νότιγχαμ Φόρεστ και αυτοί νικήσουν τη Φούλαμ την τελευταία αγωνιστική θα πρέπει να καλύψουν διαφορά 13 γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορο γκολ, μόλις στο 6ο λεπτό, με την κεφαλιά του Λοκόνγκα μετά από σέντρα του Ντόουτι και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα. Στο 54' ο Γουόρντ Πράους ισοφάρισε με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και στο 65' τα Σφυριά ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Ο Μπόουεν έβγαλε τη σέντρα, από την απομάκρυνση η μπάλα στρώθηκε στον Σούτσεκ, ο οποίος με σουτ στην κίνηση από το ημικύκλιο έκανε το 2-1.

Στο 76' έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια και γύρισμα του Κούντους ο Έρθι από κοντά έκανε το 3-1 στην πρώτη του επαφή με την μπάλα κόντρα στη Λούτον. Ο 19χρονος χαφ της Γουέστ Χαμ σκόραρε το πρώτο του γκολ στην Premier League στη δεύτερη εμφάνιση του.

Τρίποντο για Μπρέντφορντ σε τρομερό φινάλε

Τον δρόμο προς τις νίκες ανακάλυψε ξανά η Μπρέντφορντ, η οποία με υπογραφή του Γουίσα στο 90+5΄άλωσε την έδρα της Μπόρνμουθ για να πάρει τη νίκη με 2-1. Το εντυπωσιακό ήταν πως όλα τα γκολ μπήκαν σε ένα συναρπαστικό φινάλε. Αρχικά η Μπρέντφορντ άνοιξε το σκορ στο 87΄, προτού οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν στο 90΄με τον Σολάνκε. Όλα έδειχναν ισοπαλία, όμως στο 90+5΄ο Γουίσα με το νικητήριο γκολ έδωσε το τρίποντο στην Μπρέντφορντ, δίχως πάντως να σημαίνει πολλά βαθμολογικά.

Χαμένο... ευρωπαϊκό για τη Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την Μπράιτον και ακόμη κι αν παρέμεινε στην 6η θέση της Premier League, έδωσε την ευκαιρία στην Τσέλσι και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να την πιάσουν στη βαθμολογία.

Οι Γλάροι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον Φέλτμαν στο 18' αλλά σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους για το 2-0 και τιμωρήθηκαν στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Λόνγκσταφ έφερε το ματς στο ίσα. Στο δεύτερο 45λεπτο αμφότερες οι ομάδες άγγιξαν το γκολ της νίκης αλλά το 1-1 έμεινε ως το τέλος.

Ασταμάτητη η Πάλας του Γκλάσνερ

Δεν λέει να... φρενάρει η Κρίσταλ Πάλας που με τον Όλιβερ Γκλάσνερ στο τιμόνι της αφήνει φοβερές υποσχέσεις για την επόμενη σεζόν. Οι Αετοί υπέταξαν και τη Γουλβς, 3-1 εκτός έδρας, και μετρούν πια τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Ο Ολίσε άνοιξε το σκορ στο 26' και δύο λεπτά μετά ο Ματετά χαλύβδωσε τα θεμέλια του «διπλού». Ο Κούνια μείωσε στο 68', όμως στο 73' ο Έζε είπε «ευχαριστώ» στη φοβερή κάθετη του Ολίσε και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Ντουκουρέ «υπέγραψε» την 6η διαδοχική ήττα της Σέφιλντ

Ακόμα μια ήττα για την χειρότερη ομάδα της Premier League. H ουραγός και υποβιβασμένη Σέφιλντ έχασε με 1-0 στην έδρα της Έβερτον και ηττήθηκε για 6η διαδοχική αγωνιστική. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που έκρινε το ματς στο 30'. Ο ΜακΝιλ έβγαλε την κάθετη πάσα, ο Κάλβερτ Λιούιν βγήκε τετ α τετ, άδειασε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, έκανε τη σέντρα και ο Ντουκουρέ με κεφαλιά έκανε το 1-0, που έμεινε μέχρι το φινάλε.