Ρεάλ Σοσιεδάδ – Βαλένθια 1-0: Φουλ για Ευρώπη η μια, εκτός στόχου η άλλη

Andre Silva - Take Kubo

bet365

Με γκολ του Αντρέ Σίλβα στο τρίτο λεπτό, η Ρεάλ Σοσιεδάδ λύγισε την Βαλένθια στο Σαν Σεμπαστιάν (1-0) και ανέβηκε στην έκτη θέση, κάνοντας ένα ακόμα βήμα προς το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οριστικά εκτός ευρωπαϊκών θέσεων οι Νυχτερίδες.

Φέτος έπαιξε στο Champions League, του χρόνου έχει πλέον πολλές πιθανότητες να το κάνει στο Europa League. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε την Βαλένθια στο Σαν Σεμπαστιάν (1-0) και, εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της Μπέτις με την Λας Πάλμας, και ανέβηκε στην έκτη θέση, στο +1 από την ομάδα της Σεβίλλης (την αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Κυριακή) και στο +6 από την Βιγιαρεάλ, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος. Οι Νυχτερίδες δεν προλαβαίνουν πια την πρώτη επτάδα της La Liga και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Μόλις στο τρίτο λεπτό και αφού νωρίτερα είχε ακυρωθεί ορθά γκολ του Ρόμαν Γιάρεμτσουκ για την Βαλένθια για οφσάιντ, ο Αντρέ Σίλβα άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από μοναδικό άγγιγμα της μπάλας από τον Τακεφούσα Κούμπο.

Πολύ ανώτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, όπου όμως δεν κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στροφές στο δεύτερο μέρος και να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση, με κορυφαία μια διπλή με Σέρτζι Κανός και Αλμπέρτο Μαρί, με τον Άλεξ Ρεμίρο να ορθώνει… τείχος μπροστά από την εστία του.

@Photo credits: Getty Images/Ideal Image