Χετάφε – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-3: Γκριεζμάν λαμπρός την οδήγησε στο Champions League (vid)

Antoine Griezmann 300

bet365

Με χατ – τρικ του Αντουάν Γκριεζμάν, η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Χετάφε (3-0) και εξασφάλισε το εισιτήριο για το Champions League – Ανατροπή μισή παραμονή η Θέλτα (2-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο), «ζωντανή» η Κάντιθ (1-0 την Σεβίλλη)

Ήταν ο μικρότερο ζητούμενο από μια ομάδα που την τελευταία δεκαετία, μεταξύ άλλων, έχει κατακτήσει δύο πρωταθλήματα και έχει φτάσει σε δύο τελικούς Champions League. Η Ατλέτικο Μαδρίτης πέρασε εμφατικά από την έδρα της συμπολίτισσας Χετάφε (3-0) και, δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε της La Liga, εξασφάλισε και μαθηματικά το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης περιόδου.

Σε μεγάλα κέφια ο Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος σημείωσε το πέμπτο του χατ – τρικ ως Ροχιμπλάνκο (27’, 42’, 51’), ξεπερνώντας τα τέσσερα θρύλων όπως ο Λουίς Αραγονές ή ο Ραδαμέλ Φαλκάο.

Η Χετάφε, με βασικό για άλλη μια φορά (και με πολύ τρέξιμο) τον νέο παίκτη του Παναθηναϊκού, Νεμάνια Μαξίμοβιτς, το πάλεψε μέχρι το 0-2, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον πολύ δραστήριο Μέισον Γκρίνγουντ. Συμπλήρωσε πλέον 23 διαδοχικά ματς χωρίς νίκη (19 ήττες – τέσσερις ισοπαλίες) κόντρα στην Ατλέτικο!

Χετάφε (Πέπε Μπορδαλάς): Σόρια – Καρμόνα, Γκαστόν, Αλντερέτε, Ντιέγκο Ρίκο (46’ Λατάσα) – Μαξίμοβιτς, Λουίς Μίγια (57’ Γιέλου), Μορίμπα (46’ Μάτα), Αλενιά (46’ Τζόρντι Μαρτίν) – Όσκαρ Ροντρίγκεθ (70’ Αλμπέρτο Ρίσκο), Γκρίνγουντ.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ – Γιορέντε (87’ Ρεϊνίλδο), Χιμένες, Βίτσελ, Ερμόσο, Λίνο (76’ Σαούλ) – Ντε Πολ, Κόκε, Μπάριος (46’ λ. τρ. Αθπιλικουέτα) – Κορέα (67’ Ρικέλμε), Γκριεζμάν (87’ Ντεπάι).

Απίθανη νίκη – παραμονή της Θέλτα

Με πρωταγωνιστή τον 20χρονο μέσο Ούγκο Άλβαρεθ, η Θέλτα πήρε με ανατροπή μια σπουδαία νίκη επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο (2-1), η οποία την κράτησε στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, η οποία έπαιζε το τελευταίο της χαρτί μήπως προλάβαινε την τέταρτη θέση, προηγήθηκε στο 23’ με γκολ του Άλεξ Μπερενγκέρ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!), ούσα πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Βίγκο, με τον Κλάουδιο Χιράλδεθ να κάνει τρεις αλλαγές στην ανάπαυλα, εμφανίστηκε μεταμορφωμένη στο δεύτερο μέρος, έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε εντέλει με τον Βίλοτ Σβέντμπεργκ (68’), ύστερα από ασίστ του Άλβαρεθ ο οποίος, τρία λεπτά αργότερα, έφερε τα πάνω – κάτω με εξαιρετικό σουτ για το 2-1.

Ο Τάσος Δουβίκας μπήκε ως αλλαγή αμέσως μετά την ανατροπή και βοήθησε με την δουλειά του στην διατήρηση ενός πολύτιμου «τρίποντου», το οποίο λίγο έλειψε να χαλάσει στις καθυστερήσεις ο Ραούλ Γκαρθία, το γκολ του οποίου ακυρώθηκε (πολύ αυστηρά) για επιθετικό φάουλ.

Η Κάντιθ ονειρεύεται «νέο ‘90»

Την σεζόν 1989-90, η Κάντιθ νίκησε με ένα γκολ διαφορά στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές και πανηγύρισε μια παραμονή που έμοιαζε αδύνατη. Φέτος, οι Κίτρινοι της Ανδαλουσίας μετρούν ήδη δύο νίκες με 1-0 και ονειρεύονται να κάνουν «ριπίτ» 34 χρόνια αργότερα, αφού μέχρι πρότινος όλοι τους είχαν καταδικασμένους σε υποβιβασμό.

Μετά το 1-0 επί της Χετάφε, η ομάδα του Μαουρίσιο Πελεγκρίνο νίκησε με το ίδιο σκορ την Σεβίλλη μέσα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», με την πρώτη εκτός έδρας νίκη της μετά από 13 μήνες. Ο Σέρτζι Γκουαρδιόλα (καμία σχέση με τον Πεπ,,,) πέτυχε το γκολ – απόδραση στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και αφού η Κάντιθ ήταν καλύτερη, με 15 τελικές.

Η Ράγιο και του χρόνου στη La Liga

Εκτός συγκλονιστικού απροόπτου στις τελευταίες δύο αγωνιστικές, η Ράγιο Βαγιεκάνο θα είναι και την επόμενη σεζόν στα «σαλόνια» του ισπανικού ποδοσφαίρου, ώστε να τα συνδυάσει όπως πρέπει με τα 100ά της γενέθλια, τα οποία γιορτάζει στις 29 Μαΐου.

Κόντρα στην υποβιβασμένη Γρανάδα, οι Μαδριλένοι βρέθηκαν με παίκτη λιγότερο μόλις στο πέμπτο λεπτό, λόγω αποβολής του Όσκαρ Τρέχο. Η Ράγιο βρήκε το σθένος και, με την ώθηση του κόσμου της, έφτασε σε νίκη – μισή παραμονή με 2-1 (23’ Λεζέν, 80’ Ντε Φρούτος – 89’ Μπογέ) και, μαθηματικά, θέλει έναν βαθμό για το... τυπικό της υπόθεσης.

@Photo credits: Getty Images/Ideal Image