Μάιντς - Ντόρτμουντ 3-0: Έμεινε στο... Παρίσι

Μάιντς

bet365

Λίγες μέρες μετά τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Champions League η Ντόρτμουντ ηττήθηκε στην έδρα της Μάιντς με 3-0.

Η Ντόρτμουντ προερχόταν από τους πανηγυρισμούς για τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Champions League στο Παρίσι και δεν... κατέβηκε στη «Mewa Arena». Οι Βεστφαλοί ήταν εκτός γηπέδου και ηττήθηκαν εύκολα από τη Μάιντς με 3-0.

Στο 7’ η Μάιντς είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αμίρι και στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Βιντμέρ να σημαδέψει το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 12' με το πλασέ του Μπαρέιρο από το ύψος του πέναλτι και επτά λεπτά αργότερα, στο 19', ο Μάιερ έκανε το λάθος και ο Λι εξ επαφής έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 23’ ο Μπαρέιρο σέντραρε από δεξιά και ο Λι με πλασέ από κοντά έγραψε το 3-0, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Μάιντς: Τσέντνερ, Βιντμέρ (77’ Ντα Κόστα), Χάντσε Όλσεν, Σασί (76’ Φερνάντες), Φαν ντεν Μπεργκ, Κορ, Αμίρι, Λι Σουνγκ (87’ Ρίχτερ), Μπαρέιρο, Γκρούντα (87’ Βάιπερ), Μπούρκαρντ.

Ντόρτμουντ: Μάιερ, Ζίλε, Σλότερμπεκ, Μόρεϊ (46’ Μάατσεν), Ρόις, Βολφ, Εζτσάν (46’ Μπραντ), Ενμετσά (69’ Πόλμαν), Μάλεν(46’ Σάντσο), Μουκοκό, Μπάινο Γκιτενς (76’ Βετιέν).