Λεβερκούζεν - Μάιντς 2-3: Ματσάρα και απόδραση για τους φιλοξενούμενους

Newsroom

bet365

Σε ένα απολαυστικό ματς για γερά νεύρα, η Μάιντς κατάφερε να επικρατήσει 3-2 της Λεβερκούζεν και να την προσπεράσει στη βαθμολογία.

Γκολ, θέαμα και το τρίποντο στη Μάιντς! Σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-2 απέναντι στη Λεβερκούζεν και να την προσπεράσουν στη βαθμολογία για να καταλάβουν την 9η θέση.

Το ματς πάντως θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί διαφορετικά αν στο 23΄ο Ταμπσόμπα ευστοχούσε από την άσπρη βούλα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι απώλσεαν μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Και μόλις τρία λεπτά αργότερα τελικά τιμωρήθηκαν από τον Σέρτσι, ο οποίος έγραψε το 1-0 και έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού. Η Λεβερκούζεν απάντησε στο 32΄με γκολ του Αμίρι, όμως ο Μπαρέιρο χάρισε ξανά το προβάσισμα στη Μάιντς λίγο πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου (45+4΄).

Το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο ισορρόπησε και πάλι με σκόρερ τον Σικ στο 59' , αλλά η Μάιντς και πάλι βρήκε τον τρόπο για να μπει μπροστά στο σκορ. Στο 81΄ο Αντλί έκανε πέναλτι που κόστισε την αποβολή του και στιγμές αργότερα ο Ινγκβάρτσεν ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 3-2 που αποτέλεσε και τον επίλογο μιας απολαυστικής μονομαχίας.