Σέλτικ - Ρέιντζερς 2-1: Πήρε το ντέρμπι και αγκάλιασε τον τίτλο!

Νίκος Κικίδης
Σέλτικ

bet365

Η Σέλτικ πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Ρέιντζερς στο «Old Firm», αποσπάστηκε στο +6 από τη μεγάλη της αντίπαλο και μετράει αντίστροφα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Νίκη τίτλου για τη Σέλτικ στο παραδοσιακό ντέρμπι της Σκωτίας, η οποία επικράτησε 2-1 επί της Ρέιντζερς και βρίσκεται πλέον αγκαλιά με τον τίτλο. Οι γηπεδούχοι μέσα σε τρία λεπτά φρόντισαν να χτίσουν γερές βάσεις νίκης, καθώς στο 35΄ο Ο΄Ράιλι άνοιξε το σκορ και στο 38΄ο Λούνστραμ με αυτογκόλ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η απάντηση της Ρέιντζερς βέβαια ήταν άμεση καθώς δυο λεπτά αργότερα ο Ντέσερς μείωσε σε 2-1, αλλά ο Λούνστραμ... χαντάκωσε την ομάδα του όταν αποβλήθηκε πριν από το ημίχρονο με απευθείας κόκκινη.

Στο 55΄ο Ο΄Ράιλι σπατάλησε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς αστοχώντας σε εκτέλεση πέναλτι, γεγονός βέβαια που δεν στοίχισε στη Σέλτικ... Το 2-1 άλλωστε παρέμεινε μέχρι το φινάλε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το ντέρμπι τίτλου που τους έστειλε στο +6 από τη Ρέιντζερς δυο στροφές πριν από το φινάλε.