Παναθηναϊκός: Το κατά Ιωάννην Ευαγγέλιο

O Παπαπέτρου
Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είναι ο x-factor της σειράς του Παναθηναϊκού AKTOR κόντρα στη Μακάμπι και το Gazzetta στέκεται στον καθοριστικό Έλληνα φόργουορντ μέσω της βοήθειας του Hudlinstat.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έφερε τη σειρά με τη Μακάμπι στο 2-2 μετά το break που έκανε μέσα στο Βελιγράδι. Πλέον όλα θα κριθούν στο ΟΑΚΑ απόψε στις 21:15.

Οι πράσινοι έμειναν... ζωντανοί για πρόκριση στο Final Four, έχοντας 4 πρωταγωνιστές κόντρα στους Ισραηλινούς μέχρι τώρα στη σειρά. Σλούκας, Ναν, Λεσόρ και Μήτογλου κατά κύριο λόγο βγήκαν μπροστά στα δύσκολα και το ίδιο έκανε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε πως ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ο x-factor της σειράς, εκείνος που μπέρδεψε τους Ισραηλινούς και άλλαξε τις ισορροπίες.

Η... εκτόξευση στο σκοράρισμα και το 64.3% τρίποντα

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είναι καθοριστικός στην σειρά με τη Μακάμπι και ένας από τους λόγους που η σειρά πήγε σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ. Ο «Παπ» έχει ανεβάσει ρυθμούς, πατά γερά στα πόδια του και δείχνει να αφήνει πίσω του τα προβλήματα τραυματισμών που τον ταλαιπώρησαν. Κάνει πάταγο στα play off και έχει δείξει την εμπειρία και την ποιοτητά του σε στιγμές που ο Αταμάν είχε ανάγκη να κάνει κάποιος το step up. Σημαντική η συνεισφορά του σε κρίσιμες στιγμές τόσο στο Game 2 όσο και στο Game 4. Δηλαδή στις 2 νίκες των πράσινων.

Ο Παπαπέτρου είχε 3 πόντους κατά μέσο όρο στη regular season με 37.5% τρίποντα, 1.8 ριμπάουντ στα 13 λεπτά που έμενε στο παρκέ στα 9 ματς που αγωνίστηκε. Αλλά στην postseason τα πράγματα είναι διαφορετικά. Έχει 10 πόντους με 64.3% τρίποντα, 2.8 ριμπάουντ και αγωνίζεται περίπου 21 λεπτά ανά ματς. Προσφέρει βοήθειες και στην άμυνα του τριφυλλιού, έχοντας δώσει σημαντικές μάχες στα 4 ματς κόντρα στη Μακάμπι. Νιώθει καλά και το δείχνει σε κάθε ματς. Στο κρισιμότερο σημείο της σεζόν, ο Αταμάν βλέπει τον Παπαπέτρου σε εξαιρετικό επίπεδο και σίγουρα τρίβει τα χέρια του. Γιατί η εμπειρία και η ποιότητα του Παπ είναι σημαντική για το τριφύλλι.

Ο Αταμάν τον κρατά πολύ στο παρκέ μετά το Game 1

H Mακάμπι έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ στο Game 1 και έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Στο πρώτο ματς της σειράς, ο Αταμάν έριξε τον Παπ στο παρκέ μόλις για 2:44.

Και από εκείνο το σημείο και μετά, το τσιπάκι γύρισε. Ο Τούρκος προπονητής στη συνέχεια έχει αναβαθμίσει τον ρόλο του Παπαπέτρου, ο οποίος φυσικά ανταποκρίνεται. Έχει κερδίσει πολύ παραπάνω χρόνο συμμετοχής γιατί το έχει κάνει με το... σπαθί του και τις εμφανίσεις του. Έπαιξε 27:52 στο δεύτερο ματς, 28:34 στο τρίτο και 26:40 στο τέταρτο. Έχει γίνει πλέον κομβικό μέλος στα σχέδια του Αταμάν και πρωταγωνιστής στην προσπάθεια του τριφυλλιού για πρόκριση στο Final Four. Πέτυχε 15, 17 και 8 πόντους αντίστοιχα στα τρία τελευταία ματς, ενώ σε αυτό το διάστημα έχει 9/13 τρίποντα. Τρελό ποσοστό, ο Κάρι θα ήταν περήφανος!

«Σκοτώνει» με catch n' shoot τρίποντα και το 4/4 σε 4η περίοδο

Τα catch n' shoot τρίποντα στα 3 τελευταία ματς με Μακάμπι

φγ

Ο Παπαπέτρου κάνει... θραύση με τα catch n' shoot τρίποντα του στα τρία τελευταία ματς του Παναθηναϊκού κόντρα στη Μακάμπι. Σε διάστημα που το τριφύλλι πήρε το καθοριστικό Game 2 και φυσικά το do ro die τέταρτο ματς. Ο Παπ λοιπόν έχει το φοβερό 8/11 σε catch n' shoot τρίποντα στα Games 2, 3 και 4 όπως φαίνεται και στο γράφημα το Hudlinstat.. Ένα σημαντικό στοιχείο στη βελτίωση του Παναθηναϊκού.

Ο Έλληνας φόργουορντ έχει αγαπημένες θέσεις στο παρκέ σε αυτά τα ματς. Οι 45 μοίρες και οι δύο γωνίες. Μετρά 4/6 τρίποντα από τις γωνίες, τα λεγόμενα corner 3s. Ενώ 4/5 τρίποντα από τις 45 μοίρες. Έχει βρει ρυθμό και τα... μπουμπουνίζει. Μάλιστα το κάνει σε κρίσιμες στιγμές μέσα στα ματς.

Για παράδειγμα στην 4η περίοδο είναι άχαστος πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Έχει 4/4 τρίποντα, ενώ σουτάρει με 5/6 εντός παιδιάς. Λεφτά στην τράπεζα ο Παπαπέτρου! Αν θέλουμε τώρα να σταθούμε στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων, τότε ο Έλληνας διεθνής σουτάρει με το φοβερό 9/12. Στα τρίποντα έχει 6/7. Ασύλληπτο. Όταν δηλαδή το πράγμα... ζορίζει και όλα κρέμονται από μια κλωστή, ο Παπαππέτρου αποτελεί μία από τις πιο σίγουρες επιλογές για την επίθεση της ομάδας του Αταμάν.

@Photo credits: INTIME