Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 84-66: Το 1-0 με... σβηστές τις μηχανές (vid)

bet365

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έπαιξε τόσο... όσο χρειαζόταν για να κερδίσει εύκολα τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 84-66 και να «ανοίξει» το σκορ στην α' φάση των play off της Stoiximan Basket League.

Ο Παναθηναϊκός πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στον ΠΑΟΚ στο πρώτο ματς των play off. Έκανε στο... ρελαντί το 1-0 και έφτασε φυσικά στο «ματς μπολ» της πρόκρισης στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Πλέον του αρκεί και μία ακόμα νίκη το ερχόμενο Σάββατο (18/5, 20:00) στην Πυλαία για να «σκουπίσει» τον «δικέφαλο» και να προετοιμαστεί αμέριμνος για το Final Four της Euroleague την επόμενη εβδομάδα στο Βερολίνο.

Ο Εργκίν Αταμάν είχε και πάλι την ευκαιρία να δοκιμάσει πολλά σχήματα, να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και να μην... προβληματιστεί ιδιαίτερα από τις απουσίες των Σλούκα, Ερνανγκόμεθ και Ναν οι οποίοι έμειναν εκτός αγώνα. Μάλιστα είδε τέσσερις παίκτες να είναι «διψήφιοι» και να μοιράζεται το παιχνίδι σε όλους όσους «πάτησαν» το πόδι τους στο παρκέ.

Το ματς: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

Έπρεπε να περάσει ένα τρίλεπτο για να βρει ο Παναθηναϊκός το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς προκειμένου να «απαντήσει» στις συνεργασίες του Πόρτερ Τζούνιορ με τον ΜακΝις. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 9-4 έχοντας πραγματοποιήσει σερί 8-0 ενώ το +5 διατηρήθηκε έως και το 8' (18-13) με τον Αταμάν να κάνει rotation και να χρησιμοποιεί από νωρίς και τους Σαμοντούροφ, Μωραΐτη. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-18 για λογαριασμό των γηπεδούχων οι οποίοι είχαν 2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6/8 βολές, 7-3 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 3 λάθη, ενώ αντίστοιχα ο ΠΑΟΚ είχε 6/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7-0 ριμπάουντ και 5 ασίστ (σ.σ. οι 3 ο Πόρτερ Τζούνιορ) γα 4 λάθη.

Αν και ο Τούρκος προπονητής ανακάτευε συνέχεια την τράπουλα αλλάζοντας πρόσωπα και σχήματα μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής, ο Παναθηναϊκός έλεγχε απόλυτα το ματς. Οι Πορτερ Τζούνιορ και Άλστον ήταν εκείνοι που προσπαθούσαν να κρατήσουν τον ΠΑΟΚ μέσα στο ματς ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικός. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αρχικά στο +10 (33-23 στο 15') και λίγο αργότερα και στο +11 (39-28 στο 18') πριν ξεκινήσει επιθετικό κρεσέντο ο Πόρτερ Τζούνιορ, ο οποίος με επτά σερί πόντους έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους (39-35 στο 19') λίγο πριν από το ημίχρονο.

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Αμερικανός σταρ του ΠΑΟΚ είχε 16 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη έχοντας παίξει και στα 20 λεπτά του ημιχρόνου. Συνολικά ο «δικέφαλος» μέτρησε 9/22 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/5 βολές, 11-2 ριμπάουντ και 7 ασίστ για 6 λάθη, ενώ ο Παναθηναϊκός (σ.σ. Λεσόρ 10π., Μήτογλου 9π., Γκραντ 8π.) είχε αντίστοιχα 7/14 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 14/17 βολές, 15-5 ριμπάουντ και 12 ασίστ για 8 λάθη.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι στο ματς, έφτασε τον δείκτη του σκορ για πρώτη φορά στο +13 (50-37) αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ βρήκε τρόπους να μειώσει με σερί 7-0 σε 50-44. Λίγο-πολύ κάπως έτσι ήταν η εικόνα του α' αγώνα για τα play off της Stoiximan Basket League στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Το +13 επανήλθε για λογαριασμό του «τριφυλλιού» (61-48) ενώ η η 3η περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 66-50 έχοντας 12/24 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 15/19 βολές, 28 ριμπάουντ και 20 ασίστ για 9 λάθη, την ώρα που ο ΠΑΟΚ μετρούσε 12/31 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 5/9 βολές, 28 ριμπάουντ και τις μισές ασίστ (10) για 12 λάθη.

Έκτοτε το ματς αποτέλεσε τυπική διαδικασία. Ο Παναθηναϊκός αύξησε την διαφορά και στους 22 πόντους (72-50) στο 33' ρίχνοντας ουσιαστικά και τους... τίτλους τέλους του αγώνα. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήταν η ευχάριστη έκπληξη για τους «πράσινους» καθώς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και στις δύο πλευρές του παρκέ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Συνολικά ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις και από τη στιγμή που έστειλε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο στο δεύτερο ημίχρονο και δη στο +16 στο τέλος της 3ης περιόδου, έφτασε σε μια εύκολη, σε γενικές γραμμές επικράτηση.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν εκείνος που ξεχώρισε λίγο περισσότερο από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του έχοντας τελειώσει το ματς με 15 πόντους (1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Επιθετικά δεν τα πήγε καλά ο Φρίντρικσον έχοντας 0/4 σουτ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Ματίας Λεσόρ ήταν κυριαρχικός όσο χρειάστηκε με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Κώστα Αντετοκούνμπο με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά του αγώνα έχοντας 26 πόντους με 6/10 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 22 ασίστ για 10 λάθη του Παναθηναϊκού και αντίθετα οι 12 ασίστ για τα... 18 λάθη του ΠΑΟΚ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν το ερχόμενο Σάββατο στη Θεσσαλονίκη (18/5, 20:00) για το δεύτερο μεταξύ τους ματς για την α' φάση των play off στην Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-37, 66-50, 84-66.

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-0

• Game 1: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 84-66
  • Game 2: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός (18/5, 20:00)
  • Game 3: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ (αν χρειαστεί)

@Photo credits: Βαγγέλης Στόλης

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.