Χαντάντ Μάια - Σάκκαρη 2-0: Δεν πήγε τίποτα σωστά για την Ελληνίδα και γνώρισε τον αποκλεισμό

sakkari_madrid24
Την ήττα με 6-4, 6-4 από την Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια, στο πλαίσιο της φάσης των "16" του Madrid Open, γνώρισε η Μαρία Σάκκαρη, αποχωρώντας από το ισπανικό τουρνουά.

Τα πολλά αβίαστα λάθη και αρκετά σκαμπανεβάσματα στη διάρκεια του παιχνιδιού κόστισαν στην Μαρία Σάκκαρη, η οποία γνώρισε την ήττα από την Μπεατρίζ Χαντάντ Μάια με 6-4, 6-4, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από το τουρνουά της Μαδρίτης.

Double break και αβίαστα λάθη κόστισαν στην Σάκκαρη

Αν και ξεκίνησε με πειστικό τρόπο το παιχνίδι, η Μαρία Σάκκαρη δέχθηκε πολύ νωρίς το break από την Χαντάντ Μάια και βρέθηκε να κυνηγάει διαφορά δύο games (3-1). Η Βραζιλιάνα αθλήτρια βρέθηκε πολύ κοντά στο δεύτερο break, ωστόσο η Ελληνίδα διατήρησε δύσκολα το σερβίς για το 3-2.

Ό,τι δεν κατάφερε στο 5ο game τον κατάφερε δύο games αργότερα η Χαντάντ Μάια, κάνοντας δεύτερο break για το 5-2. Η Βραζιλιάνα σέρβιρε για να κλείσει το σετ, όμως η Σάκκαρη με εκπληκτική αντίδραση κατάφερε να πάρει το ένα break πίσω και στη συνέχεια να βρεθεί ένα game μακριά από την Βραζιλιάνα (5-4).

Η Χαντάντ Μάια βρέθηκε για δεύτερη φορά με τις μπάλες στα χέρια για να κλείσει το σετ, αντιμετωπίζοντας δύο break points της Σάκκαρη. Η Βραζιλιάνα, όμως στάθηκε σωστά πίσω από το σερβίς της και μετά από ένα χαμένο set point πήρε το προβάδισμα στην αναμέτρηση με 6-4.

Δεύτερο σετ σαν... déjà vu

Το δεύτερο σκέλος του παιχνιδιού όπως το πρώτο για την Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πήρε το προβάδισμα, ωστόσο ξανά είδε την Χαντάντ Μάια να πηγαίνει με το προβάδισμα στην αλλαγή πλευράς (2-1). Η Βραζιλιάνα έκανε το hold για το 3-1, διατηρώντας το προβάδισμα της.

Στο 7ο game η αντίπαλος της Μαρίας Σάκκαρη πραγματοποίησε το δεύτερο break στο σετ και σέρβιρε για να λήξει το ματς και να πάρει την πρόκριση (5-2). Η Ελληνίδα, όπως στο πρώτο σετ, πήρε πίσω το break της Βραζιλιάνας και μείωσε σε απόσταση αναπνοής (5-4). Το σετ κρίθηκε στο 10ο game, όπου η Χαντάντ Μάια ήταν πολύ καλή πίσω από το σερβίς κάνοντας το 6-4.

Στα προημιτελικά του Madrid Open η Χαντάντ Μάια θ' αντιμετωπίσει τη νικήτρια από το ματς Σβιόντεκ - Σορίμπες Τόρμο.

@Photo credits: Getty Images/Ideal Image