Γκιώνης: Όλο και πιο κοντά στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

Newsroom
Ο Γκιώνης όλο και πιο κοντά στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι

bet365

Ο Γκιώνης σημείωσε άλλες δύο νίκες στο ευρωπαϊκό προολυμπιακό τουρνουά στο Σεράγεβο και απέχει άλλες δύο για να εξασφαλίσει την 6η συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Παναγιώτης Γκιώνης έχει τον τρόπο του, πέτυχε άλλες δύο νίκες την Παρασκευή (17/5) στο Σεράγεβο, για το στάδιο 2 του Προολυμπιακού τουρνουά και βαδίζει στη σκληρή προσπάθεια για την 6η ολυμπιακή του συμμετοχή!

Σημείωσε ευρείες νίκες μάλιστα, που μαρτυρούν την εξαιρετική του κατάσταση και αποφασιστικότητα, ενώ παράλληλα του επιτρέπουν να διαχειριστεί καλά το κομμάτι των σωματικών δυνάμεων.

Επιβλήθηκε με 4-0 σετ πρώτα του Ιταλού, Νιαγκόλ Στογιάνοφ στους «32» του ταμπλό κι έπειτα του Βέλγου Μάρτιν Αλέγκρο στους «16»! Μπήκε στην 8άδα και με δύο ακόμα νίκες βγάζει εισιτήριο για το Παρίσι!

Επόμενος αντίπαλός του είναι ο Ουκρανός, Γιάροσλαβ Ζμουντένκο, που νίκησε το 2ο φαβορί των αγώνων, τον Οβίντιου Ιονέσκου από τη Ρουμανία με 4-1 σετ. Στις 19:20 την Παρασκευή 17/05 γίνεται το ματς στο τραπέζι 2 και με απευθείας μετάδοση στο ίντερνετ από την ETTU TV (https://shorturl.at/oQlKO).

Το μεσημέρι στη 16άδα ο Γκιώνης (9ο φαβορί των αγώνων) συνάντησε τον αριστερόχειρα Αλέγκρο (νούμερο 7 του τουρνουά), τον οποίο μέχρι σήμερα δεν είχε αντιμετωπίσει ξανά σε καμία διοργάνωση. Παίζοντας με αυτοπεποίθηση και άψογη τακτική επέβαλε το παιχνίδι του νιώθοντας πραγματική απειλή μόνο στο 2ο σετ.

Στο αρχικό 5-1 ο Γκιώνης δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση, όμως στο 7-7 πήρε και τους δύο πόντους στο σερβίς του Βέλγου κι αυτό μέτρησε σημαντικά για το προβάδισμα.

Πέντε διαδοχικοί πόντοι τον έβαλαν σε θέση οδηγού και στο 2ο σετ (5-2). Ο Αλέγκρο κατάφερε πάλι να φέρει το σκορ στα ίσια αλλά ο πρωταθλητής μας έκανε οριακά το 2-0 χάρη κυρίως στο σερβίς του και την επίθεση με το forehand.

Στα σπιν του Αλέγκρο γενικά δεν είχε ιδιαίτερη ενόχληση. Τα ήλεγχε και παράλληλα μπορούσε με καλή κίνηση στο τραπέζι να βγάλει ο ίδιος μεγάλα χτυπήματα. Στο 3ο σετ κυριάρχησε, μάλιστα υποχρέωσε σε αρκετά λάθη τον αντίπαλο και μετά το 3-4 είχε φοβερό ξέσπασμα με οκτώ πόντους στη σειρά.

Δεδομένα πια είχε και τεράστιο ψυχολογικό αβαντάζ. Συνέχισε με άνεση στο τραπέζι, την ίδια ώρα ο Αλέγκρο έδειξε έλλειψη συγκέντρωσης κι εφόσον δεν του βγήκαν και ορισμένα ρίσκο γράφτηκε εύκολα το τελικό σκορ (11-7, 12-10, 11-4, 11-3).

Νωρίτερα ο Γκιώνης είχε κάνει εντυπωσιακή αρχή στο στάδιο 2 του Προολυμπιακού. Με θαυμάσια εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κατέβαλλε για τους «32» του ταμπλό τον δυνατό Ιταλό Νιαγκόλ Στογιάνοφ (Νο 15) με 4-0 σετ. Επιβεβαίωσε την καλή του κατάσταση και επικράτησε με εμφατικό τρόπο.

Ο Ιταλός δοκίμασε τα… πάντα, επιθέσεις από το forehand και το backhand, διαφορετικά σερβίς, αλλαγές ρυθμού, drop shot, αλλά βρήκε τον Γκιώνη έτοιμο σε κάθε περίσταση. Με σταθερή άμυνα, πολλές έξυπνες μπάλες και καλά ποσοστά στην επίθεση ο πρωταθλητής μας κινδύνεψε έντονα μόνο στο 4ο σετ όταν δέχτηκε την ισοφάριση σε δύο ματς μπολ. Συνέχισε με την απαιτούμενη ηρεμία όμως κι έκλεισε το σκορ στην παράταση (11-7, 11-4, 11-7, 14-12).

Ο Γκιώνης είχε αντιμετωπίσει τον περασμένο Δεκέμβριο τον Στογιάνοφ στην Μπιέλα. Στην πορεία του μέχρι τον τελικό του ιταλικού Feeder είχε επικρατήσει με 3-2 σετ στον γύρο των «32». Την τελευταία δεκαετία είχε άλλες δύο αναμετρήσεις μαζί του σε μεγάλη διοργάνωση. Είχε χάσει στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικού του 2018 με 3-1 σετ και είχε επικρατήσει στο World Tour της Σουηδίας το 2014 με 4-1 σετ.