Με ρεσιτάλ από τη Μάγδα Κεπεσίδου, η Νέα Ιωνία διαδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στην κορυφή του πρωταθλήματος

H Νέα Ιωνία πρωταθλήτρια στο χάντμπολ γυναικών

bet365

Με θεμέλιο λίθο τη Μάγδα Κεπεσίδου η Νέα Ιωνία νίκησε τον ΠΑΟΚ με 23-18 και με 3-0 καθάρισε τους τελικούς της Α1 γυναικών, σταματώντας την πενταετή κυριαρχία του Δικέφαλου.

Η Νέα Ιωνία επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος της Α1 χάντμπολ γυναικών, νίκησε εντός τον ΠΑΟΚ με 23-18 και με 3-0 καθάρισε τη σειρά των τελικών, κατακτώντας το 6ο πρωτάθλημα της ιστορία της.

Παράλληλα, η Νέα Ιωνία έσπασε την πενταετή κυριαρχία του ΠΑΟΚ και αυτή η επιτυχία είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή της Μάγδας Κεπεσίδου.

H 27χρονη διεθνής τερματοφύλακας, πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της καριέρας της, με τρία γκολ και σωρεία αποκρούσεων, αποτέλεσε τον θεμέλιο λίθο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Και για την ίδια είναι το καλύτερο δώρο, καθώς θα εκπροσωπήσει το ελλληνικό χάντμπολ στο τουρνουά επίδειξης beach handball των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι.

Ο ΠΑΟΚ με εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από την Χατζηπαρασίδου προηγήθηκε 1-0 και 2-1 και με νέο γκολ από την αρχηγό της, έκανε το 6-4 στο 11ο λεπτό. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο Δικέφαλος επέλεξε να επιτίθεται με επτά παίκτριες και να παίζει χωρίς τερματοφύλακα.

kepesidou_magda

Ήταν ρίσκο με την τερματοφύλακα και αρχηγό της Νέας Ιωνίας, Μάγδα Κεπεσίδου να κάνει θραύση. Στην πρώτη της απόπειρα για γκολ από εστία σε εστία η μπάλα σαδιστικά σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ.

Όμως μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους η τερματοφύλακας της εθνικής ομάδας είχε πετύχει τρία γκολ, ενώ σε άλλες δύο περιπτώσεις η τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Εμμανουέλα Τσικνάκη με υπερπροσπάθεια έσωσε την εστία της.

Με σερί 3-0 η Νέα Ιωνία και γκολ από τη Μάγδα Κεπεσίδου προσπέρασε για πρώτη φορά με 7-6 στο 17'. Με τις Τσάκαλου και Κμίροβα να δίνουν λύσεις η Νέα Ιωνία προηγήθηκε με 9-7 (18') και 10-8 (26'), με την Πάπα πήρε τη μέγιστη διαφορά 11-10 και το διατήρησε μέχρι το 30ό λεπτό (13-10).
Πλήγμα για τον ΠΑΟΚ, ο τραυματισμός της Καταρίνα Τομάσεβιτς στο 10ο λεπτό, έπειτα από προσπάθεια απόκρουσης.

Ξεκίνημα καρμπόν στο 2ο ημίχρονο, δύο εκτελέσεις πέναλτι για την Χατζηπαρασίδου, όμως στη 2η περίπτωση η Κεπεσίδου τη νίκησε για πρώτη φορά, διατηρώντας το 14-11.

Η αναγεννημένη Λαμπρίνα Τσάκαλου έκανε το 15-11 (34'), με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να παίζει με επτά στην επίθεση, μειώνοντας με την Κερλίδη σε 15-13 (36') και 16-14 (40').

tsakalou

Η Κεπεσίδου απέκρουσε δεύτερη σερί εκτέλεση πέναλτι από τη Χατζηπαρασίδου (4/6) σε μια φάση ψυχολογίας στο 41', με τη Νέα Ιωνία να ξεφεύγει με 18-14 (45') και 19-14 στο 47', και την Κύπρια, Μάγδα Πάπα να συντηρεί το +5 (20-15) στο 48'.

Και όταν η Εκατερίνα Λιουμπιάναια έκανε στην κόντρα το 21-16 στο 50' και πήρε και δίλεπτη αποβολή, η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ της αθηναϊκής ομάδας.
Ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλη αντίδραση, οι παίκτριες τς Νέας Ιωνίας συνέχιζαν να βγάζουν άμυνες και το τελικό 23-18 ήρθε φυσιολογικά.