Α1 χάντμπολ γυναικών: Τρομερή ανατροπή ο ΠΑΟΚ απέναντι στην μαχητική Πυλαία

Κώστας Ευθυμιάδης
Φάση από το Πυλαία - ΠΑΟΚ

bet365

Αν και βρέθηκε να χάνει με 7 γκολ, ο ΠΑΟΚ πήρε το δίποντο στο ντέρμπι με την Πυλαία (28-30) και έπιασε προσωρινά τη Νέα Ιωνία στην κορυφή.

Από τον εφιάλτη του -7, στον… παράδεισο του +2 και μια τεράστια νίκη ο ΠΑΟΚ κόντρα στην Πυλαία (28-30) στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Α1 χάντμπολ γυναικών.

Η Πυλαία έκανε ονειρικό πρώτο ημίχρονο καθώς το 7-4, μετατράπηκε σε… 12-5, με τον ΠΑΟΚ να έχει κολλήσει ως το 20’. Κατάφερε ωστόσο να μαζέψει την διαφορά και να πάει στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 13-9.

Η ομάδα της Πυλαίας, που με νίκη θα εξασφάλιζε σε μεγάλο ποσοστό την παραμονή της στην 4αδα και τα play off (παράλληλα με μια θέση στην Ευρώπη), κατάφερνε με… νύχια και με δόντια να κρατά μια απόσταση ασφαλείας, με τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, αργά μεν, αλλά σταθερά, να την ροκανίζουν.

Στο 48’ με γκολ στην κόντρα, μείωσαν για πρώτη φορά στο γκολ (24-23) και στο επόμενο λεπτό ισοφάρισαν. Στο 53’ πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ 26-27 και από εκείνο το σημείο δεν έχασε το προβάδισμα, φτάνοντας σε μία σπουδαία νίκη.

Στο άλλο ματς της ημέρας, το Καματερό πήρε τη νίκη επί του Μ. Αλέξανδρου Γιαννιτσών με 22-17, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, έχοντας δημιουργήσει από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, διαφορά ασφαλείας.

Τα στατιστικά των δύο αγώνων

ΠΥΛΑΙΑ- ΠΑΟΚ 28-30

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 7-4, 11-5, 12-6, 13-9 (ημ.), 17-14, 20-17, 23-21, 24-23, 26-28, 28-30

ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Σούσκα, Χ. Τροχίδου 1, Ε. Τροχίδου 5, Κουκμίση 9, Τσαρτσίου 1, Α. Τσιγαρίδα, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 6, Α. Τσιγαρίδα, Βασιλειάδου, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου 2, Παναγιωτίδου 3, Γ. Παπαδοπούλου, Α. Παπαδοπούλου.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 7, Κερλίδη 6, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 1, Καπρινιώτη, Σαμολάδα, Σεβδίλη 8, Σίλβα, Ζενέλι, Μποριζόφσκα 4, Κουλούρη, Μιλόγεβιτς, Μπουράτο 4, Γκρμπάσεβιτς, Τσικνάκη.

Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 9-2, Πέναλτι: 4/4-1/3

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 22-17

Τα πεντάλεπτα: 4-0, 7-1, 9-4, 11-6, 12-7, 13-9 (ημχ), 14-9, 14-10, 16-15, 19-15, 20-16, 22-17

ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Δανήλος): Μ. Βασιλείου, Ναντότσι 1, Καζάκη 1, Κουνούπα, Καραμάνου 4, Κούρτη, Αντνάρ, Χριστοδούλου, Γεωργιάδου 2, Ψαριώτη, Α. Βασιλείου 4, Ρούσου 8, Τσάμαλη, Ανεστάκη, Πατρώνη 2.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞ. ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Ταρινίδης): Πυριτίδου 1, Παλαιοχωρινού, Πατσάνη, Πλιόγκα 2, Πέγιου, Δαφλίδου, Τρελλοπούλου, Αναστασίου 1, Καραβέλη 2, Καλφοπούλου, Καραμπατζάκη 3, Μαλλέ 1, Μαυροπούλου 3, Τριετίνα 4

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 3/4-1/2