Σαουθάμπτον – Γουέστ Μπρομ 3-1: Τη «διέλυσε» και προκρίθηκε στον τελικό ανόδου στην Premier League

soton_westbrom

bet365

Η Σαουθάμπτον νίκησε τη Γουέστ Μπρομ με 3-1 στο «St. Mary's» και προκρίθηκε στον τελικό του «Wembley» για την άνοδο στην Premier League. Πρωταγωνιστής ο Άρμστρονγκ που έκανε «ντοπιέτα».

Η Σαουθάμπτον θα αντιμετωπίσει τη Λιντς στον τελικό στο «Wembley» για την άνοδο στην Premier League, καθώς «διέλυσε» με 3-0 τη Γουέστ Μπρομ στο «St. Mary's» στη ρεβάνς του 0-0.

Η ομάδα του Ράσελ Μάρτιν με πρωταγωνιστή τον Άνταμ Άρμστρονγκ που έκανε «ντοπιέτα», έφτασε σε μια εύκολη νίκη και συνάμα στην πρόκριση στον μεγάλο τελικό και το πριμ των 200 εκατομμυρίων λιρών.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 49ο λεπτό με σκόρερ τον Γουίλ Σμολμπόουν να κάνει το 1-0. Από εκεί και έπειτα τη «σκυτάλη» πήρε στο σκοράρισμα ο Άρμστρονγκ, ο οποίος στο 78' έκανε το 2-0 και στο 86ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι έκανε το 3-0 για τους Άγιους. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ για το τελικό 3-1, με το γκολ του Σεντρίκ Κιπρέ στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+7'.

Κάπως έτσι, η Σαουθάμπτον πέτυχε την όγδοη νίκη της στα τελευταία δέκα παιχνίδια της με αντίπαλο τη Γουέστ Μπρομ και πήρε την πρόκριση στον σπουδαίο τελικό του «Wembley».

@Photo credits: Getty Images/Ideal Image