Νότιγχαμ Φόρεστ - Τσέλσι 2-3: Ψυχωμένη ανατροπή και γερό βήμα Ευρώπης

bet365

Η Τσέλσι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο «City Ground» αλλά με δύο γκολ λίγο πριν το φινάλε υπέταξε τη Νότιγχαμ (3-2) και έπιασε τη Νιούκαστλ στην εξάδα, κρατώντας ζωντανό το ευρωπαϊκό της όνειρο. Παρέμειναν - ουσιαστικά - σωμένοι οι Ρεντς.

Επίδειξη... ψυχής από την Τσέλσι στο χορτάρι του «City Ground» και ανατροπή στην ανατροπή με άρωμα Ευρώπης! Οι Μπλε είδαν τη Νότιγχαμ να τούς σοκάρει αλλά απάντησαν στην «κόκκινη» ανατροπή με τη δική τους ανατροπή λίγο πριν το φινάλε και πήραν τεράστιο «διπλό» για να πιάσουν τη Νιούκαστλ στην πρώτη εξάδα της Premier League, παραμένοντας κάτι παραπάνω από παρόντες στο «κόλπο» της Ευρώπης! Η Φόρεστ εξακολουθεί να είναι - αν δεν συμβεί κάποιο θαύμα - ουσιαστικά σωμένη, παρ'ότι δεν κατάφερε να εξασφαλίσει τη μαθηματική παραμονή και να τη γιορτάσει με τον κόσμο της.

Οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Πέτροβιτς σταμάτησε τη λόμπα του Γουντ στο τετ α τετ, αλλά είδαν το πρώτο αίμα που χύθηκε στο χορτάρι να είναι... μπλε. Στο 8' ο Πάλμερ με φοβερή κάθετη βρήκε τον Μούντρικ πάνω στο... τρομακτικό του σπριντ στην πλάτη του Μοντιέλ και αυτός πλάσαρε υποδειγματικά για να ανοίξει το σκορ.

Οι Ρεντς πάντως μπόρεσαν να φέρουν άμεσα το ματς στα ίσα. Στο 16' ο Γκιμπς-Γουάιτ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπολί με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1. Η Τσέλσι πήρε τα ηνία του ματς, ωστόσο, ακόμα κι έτσι, η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο άγγιξε το 2-1, με τον Γουντ στο 23' να αστοχεί στην κοντινή κεφαλιά. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε δέκα λεπτά μετά, όταν ο Πάλμερ έβγαλε μόνο του με τον Σελς τον Τζάκσον αλλά ο Βέλγος τον σταμάτησε στο τετ α τετ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες βάλθηκαν να... σπάσουν τα δοκάρια πριν χαρίσουν ένα φοβερό φινάλε. Στο 53' ο Γέιτς στάθηκε άτυχος στο συρτό του σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τέσσερα λεπτά μετά το δοκάρι έσωσε την Τσέλσι και από την κοντινή κεφαλιά του Γκιμπς-Γουάιτ. Στο 63' ήταν σειρά του Σίλβα να σημαδέψει το δοκάρι με το κεφάλι μετά την εκτέλεση φάουλ του Πάλμερ και στο 71' το πλασέ του Χάντσον-Οντόι τράνταξε το δοκάρι.

Ο Άγγλος εξτρέμ πάντως μπόρεσε να «πληγώσει» την ομάδα που τον ανέδειξε με τον ίδιο τρόπο, αφού η προσπάθεια-καρμπόν του στο 74' βρήκε δίχτυα για να δώσει το προβάδισμα στους Ρεντς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν αγκαλιά με το τρίποντο όμως είδαν τους κόπους τους να χαραμίζονται μέσα σε δύο λεπτά. Στο 80' ο Στέρλινγκ με ωραία προσπάθεια και σουτ ισοφάρισε και στο 82' ο Τζάκσον με κοντινή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τζέιμς (στην επιστροφή του) χάρισε τη μεγάλη νίκη στην Τσέλσι.

@Photo credits: Getty Images/Ideal Image

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.