Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Γιάννινα 104-69: Με απίθανη 32άρα της Παυλοπούλου

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου.

bet365

Ο Παναθηναϊκός (18-1) πήρε μία εύκολη νίκη απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα (7-12), με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να σημειώνει 32 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να ξεκίνησε το ματς, μένοντας πίσω στο σκορ (17-26 η 1η περίοδος), ωστόσο στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Το τελικό 104-69 σημαίνει ότι οι κάτοχοι του Κυπέλλου έτρεξαν ένα επί μέρους 87-43 στη 2η, την 3η και την 4η περίοδο του αγώνα, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο.

Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 32 πόντους (3/3 βολές, 4/5 δίποντα, 7/9 τρίποντα), 5 ασίστ και κανένα λάθος σε 38:16! Η Τζόουνς (τραυματίστηκε στο δεξί καρπό και αποχώρησε λίγο πριν το τέλος του αγώνα) πρόσθεσε 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 12 ασίστ και η Αλέιν 17 πόντους, 18 ριμπάουντ! Η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου είχε 12 πόντους και 5 ασίστ.

Για τον ΠΑΣ η Κατερίνα Μαρίνη σημείωσε 21 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, ενώ η Ελένη Πηλακούτα μέτρησε 17 πόντους. Η Γουίλκινσον (6π., 2 ριμπ.) αποχώρησε υποβασταζόμενη από την αναμέτρηση, 3:48 πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού φάνηκε να πατάει στραβά, στην προσπάθειά της να παίξει μία άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 52-43, 78-53, 104-69.

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 104-69

Διαιτητές: Κιουλάφας-Ψύχας-Καραπαπάς

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 12(3), Παυλοπούλου 32(7), Καμπάκα, Τσβίτκοβιτς 9(1), Μπάτσιου 5(1), Σωτηρίου 9(1), Πατσιάτζη, Τζόουνς 18(2), Αλέιν 17(1), Χαιριστανίδου 2.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχαήλ): Ξανθοπούλου 2, Δαμουλάκη 2, Μάρκοβιτς 6, Πηλακούτα 17, Μαρίνη 21(2), Παπανικολάου, Κωνσταντάρα, Γουίλκινσον 6, Ασμπερι 14(2)

Κυριακή 31/3

• Α’ Μοσχάτου 14.00 Ολυμπιακός-Νίκη Λευκάδας Γαρινή-Λαζόγκα-Τσατταλιού (Παλάτος)
  • Εσπέρου 14.30 Εσπερίδες Καλλιθέας-Ηρακλής Ασημακάκη-Μαρίγλη-Τσικριτσάκη (Ηπιώτης)
  • ΠΑΟΚ 15.00 ΠΑΟΚ-Πρωτέας Βούλας Κατωτικίδης-Χατζημπαλίδης-Θεοδωρίδης (Παραλικίδης)
  • 3ο Άνω Λιοσίων 15.00 Εύνικος-Ελευθερία Μοσχάτου Παπαδόπουλος Χρ.-Ραπτογιάννης-Μπον (Διμπινούδης)
  • Ρεπό: Αθηναϊκός